Błędy, których nie chcesz popełnić, budując swoją karierę – część 2

Dobre praktyki

Starasz się świadomie budować swoją karierę i zmierzać w stronę stanowiska marzeń? Świetnie! Ale uważaj, bo to podróż pełna wyzwań.

Choć błędy są nieuchronne, niektórych potknięć z pewnością można uniknąć – wystarczy wiedza i wprowadzenie drobnych zmian w swoich codziennych, zawodowych nawykach. 😉

Sprawdź czego się wystrzegać, by osiągać zawodowe cele! Część pierwszą artykułu znajdziesz tutaj.

6 błędów, które być może popełniasz, budując swoją karierę

🚩 Nie rewidujesz swoich celów

Wszyscy mówią o tym, że trzeba wiedzieć, gdzie się zmierza. My przypominamy, że warto też regularnie sprawdzać, czy wyznaczony kierunek jest aktualny! Jeśli masz cel na oku i niestrudzenie do niego dążysz, to się chwali, ale pamiętaj, by raz na jakiś czas zrewidować swoje marzenia!

Możliwe, że to, co było Twoim dążeniem za czasów studenckich lub na początku kariery, straciło już na ważności. Przywiązanie do nieaktualnego celu lub pomysłu na zawód może stać się przyczyną braku satysfakcji w pracy, frustracji, a z czasem nawet wypalenia.

Inny scenariusz może wyglądać tak: jesteś w upragnionym miejscu i czujesz… że to nie to! Rzeczywistość często okazuje się inna niż oczekiwania. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zmienić zdanie i wyznaczyć nowe kierunki rozwoju. 😉

Możesz zmienić kierunek studiów, podjąć inne lub nabyć wiedzę na kursach lub samodzielnie – zawsze znajdzie się jakieś rozwiązanie. 👍

A jeśli znalezienie się w danym miejscu wymagało od Ciebie dużej ilości pracy i czasu? Czy to nie będzie zbyt duża strata zasobów? 🤔

Nasz umysł lubi wynajdywać powody do trzymania się tego, co już znane! Ale żeby żyć zgodnie ze sobą, trzeba iść za głosem serca.

Jeśli czujesz, że to, co aktualnie robisz, nie jest Twoim powołaniem, szukaj dalej! Wysiłek, by dotrzeć tu, gdzie jesteś, z pewnością nie pójdzie na marne. Jesteś bogatszy / bogatsza o te doświadczenia!

🚩 Masz wrażliwe ego

Wszystko wiesz najlepiej, błędy nigdy Ci się nie zdarzają, a nawet jeśli, zawsze winni są inni lub niesprzyjające czynniki zewnętrzne. Niechętnie uczysz się nowych rzeczy, bo przecież Twoje szerokie kompetencje są więcej niż wystarczające!

Być może łatwo Cię urazić, bo wszystko bierzesz personalnie. Koledzy i koleżanki z pracy wiedzą już, że lepiej ugryźć się w język niż w najdelikatniejszy sposób odnieść się do wykonanej przez Ciebie pracy, bo zaraz rzucasz się bronić swoich interesów, jakby chodziło o spór o najlepszy majonez. 😉

Jeśli ten opis dotyczy Ciebie, prawdopodobnie od dawna tkwisz w tym samym punkcie kariery. Być może nawet obwiniasz za niepowodzenia innych lub czujesz, że pominięto Cię przy awansie.

W rzeczywistości powodem stagnacji może być to, że nie dajesz sobie prawa do niewiedzy…

Świat idzie do przodu, zmieniają się narzędzia pracy i branżowe cele do osiągnięcia! Jeśli trzymasz się dawno nabytych kompetencji i starych sposobów realizowania zadań, możesz nie zdawać sobie sprawy, ile tracisz. 😉

Zanim zamienisz się w dinozaura swojej branży, zaakceptuj swoje braki i nastaw się na zdobywanie wiedzy! Z nowym podejściem ta sama uwaga od innego członka zespołu zabrzmi zupełnie inaczej, może nawet wyda Ci się wspierająca.

Pracuj nad charakterem i akceptacją, by budować swoje kompetencje i doświadczenie!

🚩 Nie dowozisz

Deadline to dla Ciebie jedynie sugerowana granica, a wyznaczone zadania uważasz za orientacyjny kierunek działań? Jeśli tak, prawdopodobnie nie dowozisz (lub nie dowozisz na czas)!

Każdemu czasem może zdarzyć się obsuwa, ale jeśli problem się powtarza, zastanów się co jest tego przyczyną. Powodów może być mnóstwo:

  • nawał obowiązków i słabe zarządzanie zadaniami w zespole,
  • niejasna komunikacja ze strony managera projektu,
  • Twój perfekcjonizm, strach przed popełnieniem błędu lub przyznaniem się do ewentualnej niewiedzy i poproszeniem kogoś o pomoc,
  • trudności w zarządzaniu własnym czasem i zadaniami,
  • problemy z koncentracją na obowiązkach, spowodowane na przykład rozpraszającym środowiskiem pracy, niskiej jakości dietą, problemami zdrowotnymi lub osobistymi,
  • a także różnica zdań w kontekście realizowania celów między Tobą a managerem.
  • UWAGA! Jeśli długotrwałej prokrastynacji towarzyszy poczucie bezsensu działań, może to być oznaka wypalenia zawodowego, a nawet depresji. Jeśli odczucia te towarzyszą Ci każdego dnia, zgłoś się po profesjonalną pomoc.

Zidentyfikowanie przyczyny jest kluczowe – inne działania podejmiesz, jeśli Twoja niska efektywność wynika ze zbyt dużego stresu lub przeciążającego zakresu obowiązków na stanowisku, a inne, jeśli w grę wchodzi ryzyko wypalenia zawodowego lub depresji.

Niezależnie od przyczyny działaj, zanim problemy pogłębią się na tyle, by niechęć do wykonywania obowiązków i zawalanie terminów stały się Twoją wizytówką!

🚩 Brakuje Ci pozytywnego nastawienia

Nie wierzysz w powodzenie projektu, bo jeśli coś może pójść nie tak, to na pewno pójdzie? Uważasz, że Twoje kompetencje na nic się zdadzą i trudno porwać Cię do działania, bo większość pomysłów podsumowujesz krótkim: “nie da się”? 😉

Brak wiary i negatywne nastawienie są trudne do przezwyciężenia, bo mają swoje źródło w naszym nawykowym podejściu do życia i rzeczywistości. Jeśli przyzwyczailiśmy się widzieć wszystko w czarnych barwach, nie zmienimy się z dnia na dzień w beztroskich optymistów!

Jeśli dostrzegasz w sobie cechy malkontenta, działaj u podstaw: obserwuj własne myśli i zanim przedstawisz je na głos i skrytykujesz czyjś pomysł lub rozwiązanie, zrób pauzę.

To moment, w którym możesz zdecydować: czy chcesz dalej tkwić w schemacie dawnych przekonań czy dać szansę nowemu spojrzeniu?

Zaangażowanie i pozytywne nastawienie są jednymi z najistotniejszych cech w pracy – powiedz “tak” projektowi i rozwojowi swojej kariery!

🚩 Elastyczność nie jest Twoją mocną stroną

Jak mawiają: nowe jest wrogiem dobrego! Masz swoje ulubione sposoby pracy i zamierzasz trzymać się ich tak długo, jak to możliwe (bo przecież według Ciebie się sprawdzają – wiadomo)!

Jeśli ten wstęp brzmi jak motto Twojego życia, prawdopodobnie elastyczność nie należy do Twoich najsilniejszych cech. 😉 Ale, jak pewnie wiesz, unikanie zmian nie ma sensu – wcześniej czy później i tak Cię dogonią!

Zamiast biernie czekać, aż Cię dopadną, weź sprawy w swoje ręce i krok po kroku oswajaj się z nowym. Na początek przestań ignorować ten alert na komputerze, przypominający o aktualizacji przeglądarki!

W pracy korzystaj z nowych narzędzi oraz sprawdzaj różne sposoby organizacji i metody wykonywania zadań. I nie prokrastynuj tylko dlatego, że masz coś zrobić pierwszy raz!

Nowe narzędzia i metody nie powstają bez powodu. Żeby odnieść rynkowy sukces i dotrzeć do Twojej świadomości musiały trafnie odpowiedzieć na potrzeby użytkowników (ludzi takich jak Ty!) i sprawdzić się lepiej od poprzednich wersji.

Wykorzystaj ten potencjał!🙂

🚩 Jesteś samotną wyspą

Lubisz pracować samodzielnie, jeśli czegoś nie wiesz, wolisz to rozkminić, zamiast odezwać się do kogoś po radę, a praca grupowa z czasów szkolnych do dziś śni Ci się po nocach? Ten punkt jest dla Ciebie!

By odnieść sukces, nie musisz być duszą towarzystwa, ale musisz dbać o relacje! W zespołach nie potrzeba ekstrawertyzmu, ale zwyczajnej otwartości, pozytywnego nastawienia i umiejętności dogadywania się z innymi.

Zamiast izolować się w kącie za największym kwiatkiem w biurze, wyjdź do ludzi! 😉

Co to znaczy? Otwórz się na wspólne działanie, chętnie dziel się wiedzą i pytaj, jeśli masz wątpliwość – co dwie głowy (lub więcej!) to nie jedna. Wartość zespołu opiera się na wzajemnej współpracy!

Odezwij się. Granica między życiem prywatnym a pracą jest ważna, ale nie ograniczaj rozmów w biurze jedynie do suchego przekazywania kluczowych informacji. Twój zespół to ludzie z krwi i kości – zapytaj czasem jak komuś minął weekend lub wyskocz na wspólny lunch lub kawę.

Odchodząc z pracy, nie pal za sobą mostów – w miarę możliwości pozamykaj swoje zadania, by pozostawić dobre wrażenie.

Pielęgnuj znajomości z osobami z poprzednich zespołów i ze studiów. Zyskasz grupę osób, do których możesz odezwać się po zawodową radę, od których dowiesz się jak pracuje się w różnych firmach i na różnych stanowiskach plus powiększysz bazę kontaktów, na wypadek poszukiwania pracy w przyszłości.

A jeśli czujesz, że masz mało znajomych z branży, dołącz do społeczności profesjonalistów z Twojej dziedziny, np. przez Internet!

Współpraca i budowanie dobrych relacji potrafią znacznie przyspieszyć rozwój zawodowy!


Zatem jak osiągnąć zawodowy sukces?

Sprawdzaj, czy wyznaczone przez Ciebie cele są nadal aktualne, a jeśli jesteś już w założonym miejscu i czujesz, że “to nie to”, nie trać czasu i zmieniaj kierunek!

Nie pielęgnuj ego – otwórz się na własną niedoskonałość i zdobywanie wiedzy. Tylko w ten sposób ruszysz z miejsca i naprawdę rozwiniesz kompetencje.

Jeśli masz problem z prokrastynacją lub deadlinami, zidentyfikuj przyczynę i działaj, zanim zawalanie terminów stanie się rysą na Twoim charakterze.

Zadbaj o pozytywne nastawienie – bez niego trudno będzie utrzymać silną motywację, zaangażowanie, a może i dobre relacje z zespołem. Obserwuj swoje myśli i zatrzymaj się, zanim ponownie wypowiesz słowa: “nie da się”!

Ćwicz elastyczność – świadomie wystawiaj się na zmiany! Próbuj nowych narzędzi i sposobów wykonywania obowiązków. Jeśli jakaś nowinka dotarła aż do Ciebie, warto wykorzystać jej potencjał!

I na koniec pamiętaj, że nie musisz być samotną wyspą – wyjdź do ludzi i złap kontakt ze swoim zespołem i ludźmi z branży. Buduj wartościowe relacje zawodowe i bądź otwarty na współpracę z innymi!


Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj pierwszą część artykułu i regularnie zaglądaj na blog Talent Days! 🙂

Zobacz też: