Nie mam doświadczenia! Jak znaleźć pierwszą pracę w zawodzie?
Miało być pięknie – po Twoim kierunku drzwi najlepszych firm miały stać dla Ciebie otworem, a pracodawcy mieli prześcigać się w oferowaniu najlepszych warunków zatrudnienia.
Tymczasem studia skończone, a Ty wciąż tkwisz w pracy tymczasowej, zastanawiając się jak, do licha, wejść do branży?!
Bo jak zdobyć doświadczenie, skoro nawet na juniorskich stanowiskach wymagane jest… doświadczenie? 😣
Rozpocznij swoją karierę zawodową i znajdź pracę bez doświadczenia!
Przejdź do OFERT PRACY
Czego chce Twój przyszły pracodawca/przełożony?
Okej, zacznijmy od początku: dlaczego pracodawcy chętniej zatrudniają osoby z doświadczeniem niż świeżych absolwentów studiów?
Chodzi o branżową wiedzę i umiejętność wykorzystania jej w praktyce? Potwierdzone kompetencje? Umiejętność funkcjonowania w zespole i w organizacji pracy? Skille związane z zarządzaniem czasem i realizowaniem zadań?
Bingo! Dla zatrudniającego wszystko to ma znaczenie. Liczą się efekty pracy – wszystko jedno jak rozległa jest Twoja wiedza, jeśli nie potrafisz wprowadzić jej w życie lub po prostu nie wykonujesz obowiązków. 😉
Ale hej, Ty masz wiedzę o branży (bo się nią interesujesz!), którą chętnie sprawdzisz w praktyce, potrzebne kompetencje (po coś cisnęło się na tych studiach…) i potrafisz funkcjonować w zespole – w końcu masz za sobą doświadczenia w wolontariacie i w organizacjach studenckich. I niejeden skończony projekt za Tobą!
Problem polega na tym, że zatrudniający o tym nie wie. Jak to zmienić? Zadbaj o to, by Twoje CV mówiło: “możesz być spokojny, jestem właściwą osobą!”.
Umiesz przełożyć wiedzę ze studiów na praktykę? Potrafisz pracować w zespole i łatwo się komunikujesz? Jesteś sumienną osobą, która doprowadza rzeczy do końca? Super! Jakie doświadczenia mogą to potwierdzić?
Stwórz mocne CV, a jeśli jeszcze nie masz co do niego wpisać, zrób krok do tyłu i zdobądź potrzebną praktykę!
Odpowiednie nastawienie
Zmień myślenie – tuż po studiach nie jesteś jeszcze ekspertem i Twój wkład w zespół będzie początkowo niewielki – najprawdopodobniej będziesz się po prostu uczyć. I to jest okej!
Nie wymagaj od początku kasy porównywalnej z pensją doświadczonych specjalistów, tak jak od Ciebie nie wymaga się porównywalnej odpowiedzialności ani tak dużego doświadczenia (no chyba, że jest inaczej!🤡).
Wykaż się pozytywnym nastawieniem, jeśli chodzi o zlecane Ci zadania, nawet jeśli początkowo nie będą zbyt ambitne. Wszystko przyjdzie z czasem! Najwyżej zrezygnujesz później, a w międzyczasie wchłoniesz nową wiedzę i poobserwujesz przy pracy doświadczonych praktyków.
Wchodząc na rynek rozglądaj się przede wszystkim za możliwościami zdobycia cennego doświadczenia i nabycia branżowego know-how. To najlepsza inwestycja na początek drogi i najlepszy sposób do stworzenia mocnych fundamentów kompetencji zawodowych!
Jak zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe?
Strategia #1: Staż
Staż to jeden z najbardziej efektywnych sposobów zdobywania doświadczenia zawodowego – daje możliwość nauki od praktyków i pozwala na poznanie specyfiki danego zawodu lub branży. Mimo że najczęściej trwa tylko kilka tygodni, bywa trampoliną do świetlanej kariery!
Ale uwaga, żeby staż był wartościowy, musi opierać się na wartościowej wymianie między obiema stronami: Ty dajesz swój czas i zaangażowanie (starasz się być pomocnym pracownikiem i nauczyć się jak najwięcej!), a firma – dobre warunki do nauki i branżowe know-how!
Oczekiwanie od stażysty, że będzie robił kawę i przerzucał papiery jest tak samo nie na miejscu jak brak zainteresowania zadaniami ze strony stażysty. 😉
Plusy stażu
Wartością tej drogi jest nauka w szybkim tempie. Na stażu w dobrej firmie poznasz branżę od podszewki, wdrożysz się w najlepsze praktyki zawodowe i będziesz mieć możliwość zapoznania się z zadaniami w pracy na różnych stanowiskach.
W ten sposób nie tylko zdobędziesz pierwsze umiejętności praktyczne, ale i określisz na przyszłość, jaka specjalizacja najbardziej Cię interesuje.
Na stażu w dużej firmie otrzymasz najczęściej zestaw świetnych szkoleń (bez zbędnego pitu-pitu), bo firmy chcą kształtować młodych na takich pracowników, jakich potrzebują!
Nauka pod okiem mentorów i wartościowy feedback będą owocować jeszcze długo po zakończeniu stażu.
Uczysz się lub studiujesz? Spoko, zatrudniający z reguły oferują stażystom elastyczny grafik, by staż nie kolidował z zajęciami na uczelni, szkołą lub kursami zawodowymi. 🙂
A co później? Wiele firm chętnie zatrudnia swoich byłych stażystów i praktykantów, dlatego taka forma wejścia na rynek może okazać się bardzo skutecznym początkiem kariery. 🙂
Minusy stażu
Wartość zdobywanej podczas stażu wiedzy jest z założenia większa od wkładu, jaki daje od siebie stażysta, dlatego na stażu nie zarobisz dużo kasy (a czasem nie zarobisz jej wcale!).
Na szczęście to tylko kilka tygodni, a dzięki nabytej wiedzy zdobędziesz lepiej płatną pracę w przyszłości (lub dostaniesz ofertę pracy od firmy, w której jesteś na stażu). 🙂
Drugim minusem jest możliwość wykorzystywania mocy przerobowych stażysty do wykonywania powtarzalnych, niezbyt skomplikowanych czynności, za które nikt w zespole nie chce się zabrać.
Jeśli to pojedyncze zadanie, potraktuj to jako możliwość doskonalenia swojej samodyscypliny, ale jeśli sytuacja się powtarza, pogadaj o tym z przełożonym. Staż jest po to, żeby się uczyć, a nie odbębniać czarną robotę za innych!
Czy staż to strategia dla Ciebie?
Staż jest dla Ciebie jeśli:
- wchodzisz na rynek pracy i chcesz szybko zdobyć doświadczenie, które będzie cenione podczas rekrutacji,
- chcesz poznać branżę od środka i uczyć się od najlepszych,
- chcesz się przebranżowić,
- masz możliwość pracy przez kilka tygodni za mniejszą kasę (lub w przypadku bezpłatnych staży – zupełnie za free),
- mieszkasz w dużym mieście lub jesteś gotowy/gotowa na relokację.
Jak dostać się na staż?
Wartościowe staże i praktyki znajdziesz na targach pracy Talent Days i na platformie z ofertami pracy Absolvent.pl.
Co wpisać w CV?
Twoje atuty to umiejętności związane z dziedziną, chęć uczenia się, zainteresowanie branżą, a także status studenta lub młodego absolwenta studiów kierunkowych.
Nie zapomnij o wpisaniu w CV kursów, szkoleń i własnych projektów, jeśli masz takie na koncie!
Strategia #2: Wolontariat
Wolontariat to dobrowolne i bezpłatne działanie dla dobra publicznego, na przykład na rzecz lokalnej społeczności, dla konkretnej grupy społecznej, dla dobra zwierząt lub w imię wybranej idei.
Działaniom pro bono chętnie oddają się zarówno młodzi adepci danej dziedziny i przyszli profesjonaliści, jak również doświadczeni specjaliści z misją.
Co możesz robić w ramach wolontariatu? Niemal wszystko: działać w sieci lub w realu, krótko lub długoterminowo, pracować z ludźmi lub samemu, wybrać placówkę edukacji, kultury, ekologii albo pomocy społecznej. Mnóstwo miejsc potrzebuje Twojego zaangażowania!
Niektóre z możliwych zadań to: pomoc w organizacji eventów, aktywizowanie różnych grup społecznych, prowadzenie zajęć tematycznych, budowanie witryn internetowych, rozwiązywanie problemów informatycznych, marketing i prowadzenie kanałów social media, wykonywanie prac biurowych, korepetycje, porady prawne, rozmowy z osobami starszymi… – ta lista nie ma końca!
Z pewnością znajdzie się coś, w czym chcesz się doskonalić. 🙂
Plusy wolontariatu
Wolontariat uczy funkcjonowania w organizacji, pracy w zespole i przekonywania innych do własnych pomysłów. Jeśli chcesz coś zmienić, musisz wykazać się inicjatywą, a proaktywna postawa i umiejętności miękkie przydadzą się na każdym stanowisku.
W ramach wolontariatu możesz bez zbędnej presji sprawdzić się w różnych dziedzinach i przekonać się, co najbardziej Cię interesuje. Usprawnienie procesów w organizacji, pomoc w działaniach marketingowych, a może koordynowanie działań na miejscu?
Szukaj okazji pracy przy boku doświadczonych aktywistów – nauka od innych jest zwykle efektywniejsza niż działanie metodą prób i błędów na własną rękę. Pytaj co możesz zrobić, bierz pod uwagę wskazówki i proś o feedback!
Wolontariat to świetna alternatywa dla bezpłatnego stażu – to Ty ustalasz co chcesz robić i ile czasu chcesz poświęcić. Jeśli pracujesz w pełnym wymiarze godzin, doświadczenie w ramach działań pro bono możesz zdobywać po godzinach, a w niektórych przypadkach nawet zdalnie.
I najważniejsze: jako wolontariusz nie tylko zbierasz cenne doświadczenia, ale i robisz coś dla świata – win-win, satysfakcja gwarantowana! 🙂
Minusy wolontariatu
Wolontariat najczęściej nie oferuje tak przemyślanego programu rozwoju jak staż lub praktyki (choć są od tego wyjątki!) i zazwyczaj nie może zaoferować Ci drogich szkoleń ani perspektywy zatrudnienia w przyszłości.
Nie każda organizacja sprawnie zarządza pracą swoich wolontariuszy, a przez to działania mogą nie być tak efektywne, jak mogłyby być.
Ale hej, może to okazja, by wspomóc miejsce swoimi umiejętnościami organizacyjnymi, poprawić przepływ informacji i stworzyć nowe, lepsze procedury?
Jak widzisz jest wiele do zrobienia!
Czy wolontariat to strategia dla Ciebie?
Wolontariat jest dla Ciebie jeśli:
- chcesz, żeby świat był lepszym miejscem i jesteś gotowy/gotowa działać,
- możesz poświęcić kilka godzin w tygodniu na bezpłatne działania pro bono,
- jesteś proaktywną osobą – nie oczekujesz prowadzenia za rękę i chętnie wychodzisz z inicjatywą,
- potrafisz zarządzać własnym czasem i samodzielnie motywować się do wykonywania zadań,
- możesz wykazać się cierpliwością – rozwój w ramach wolontariatu nie jest tak szybki, jak na stażu.
Jak dostać się na wolontariat?
Aby zgłosić się na wolontariat, znajdź lokalne Centrum Wolontariatu lub skontaktuj się z urzędem swojego miasta lub gminy, wybranym ośrodkiem pomocy społecznej, wybraną fundacją lub organizacją pozarządową.
W niektórych przypadkach konieczne będzie wypełnienie ankiety online, w innych – rozmowa na żywo na miejscu.
Co wpisać w CV?
Aby zacząć działać jako wolontariusz lub wolontariuszka nie potrzebujesz CV – kilka słów o sobie z informacją, w jakich obszarach chcesz działać, będą wystarczające!
Strategia #3: Praca dla małych firm i mikroprzedsiębiorców
Właściciele małych firm i prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze to zapracowani ludzie. Większość rzeczy w swoim biznesie robią sami, choć nie zawsze na wszystkim się znają. 😉
Są to właściciele sklepów stacjonarnych lub internetowych, sprzedający w sieci rękodzielnicy, graficy, fotografowie, projektanci wnętrz, dietetycy i inni freelancerzy. Jak każda firma potrzebują marketingu, stron internetowych (i usługi utrzymania), newsletterów, jakościowego copywritingu, zdjęć i grafik, księgowości, wirtualnej asysty i innych specjalistycznych usług.
Jeśli znajdą kogoś, komu mogą zaufać w kwestii terminów, z przyjemnością oddelegują część obowiązków!
Plusy pracy dla małych firm
Interesuje Cię praca grafika, marketingowca, projektanta lub praca biurowa? Jeśli właściwie wybierzesz swojego mentora, możliwe że nauczysz się więcej niż w korpo!
Mali przedsiębiorcy zazwyczaj tworzą silne marki osobiste – dbają o jakość swoich produktów i usług, mają dużą bazę kontaktów, a branżę znają od podszewki. Jeśli tylko zobaczą w Tobie zaangażowanego pomocnika, chętnie podzielą się doświadczeniem i wiedzą, a po zakończonej udanej współpracy… polecą Cię innym przedsiębiorcom.
A co jeśli zatrudniający specjalizuje się w innej dziedzinie niż ta, którą masz się zajmować? Nauczysz się dużo, jeśli potrafisz samodzielnie zdobywać wiedzę i wprowadzać ją w życie. Pamiętaj, że w takim przypadku, by móc zaoferować wartościową usługę, powinieneś/powinnaś ogarniać przynajmniej podstawy.
Plusem pracy dla małych firm jest też praca zdalna i duża samodzielność na stanowisku – jeśli dostaniesz tę robotę, prawdopodobnie będziesz tworzyć jednoosobowy dział IT, marketingu lub administracji, a Twoje stanowisko będzie brzmieć dumnie: “Specjalista od…”, niezależnie od tego, jak duże masz doświadczenie. 😉
Minusy pracy dla małych firm
Jak to mówią: każdy kij ma dwa końce – duża samodzielność brzmi super, ale za nią idzie duża odpowiedzialność! Kiedy nie ma kogo poprosić o wsparcie, trzeba samemu szukać rozwiązań.
Małe firmy zazwyczaj nie mogą zaoferować tak dobrych warunków jak korporacje – kasa zazwyczaj jest mniejsza (przynajmniej na początku, kiedy dopiero zbierasz doświadczenia), nie ma dodatkowych benefitów (żegnajcie owocowe czwartki – ale czy to powód do płaczu?🥲), ani cotygodniowych szkoleń (jest mniej czasu na teorię, ale więcej na praktykę!).
I jeszcze jedno: pracując dla małej firmy zazwyczaj nie działasz w zespole – nie ma z kim pogadać przy ekspresie do kawy!
Czy praca dla małych firm to strategia dla Ciebie?
Spełnisz się pracując dla małej firmy, jeśli:
- masz już podstawową wiedzę i chcesz sprawdzić ją w praktyce,
- chcesz szybko zdobyć cenne doświadczenie i mieć mocną pozycję w CV,
- potrafisz zarządzać własnym czasem i samodzielnie motywować się do wykonywania zadań, a deadline to dla Ciebie świętość,
- nie przeraża Cię praca na samodzielnym stanowisku, potrafisz we własnym zakresie rozwiązywać problemy i zdobywać wiedzę,
- chcesz budować swoją markę osobistą.
Jak dostać pracę w małej firmie?
Bądź tam, gdzie właściciele małych firm – znajdziesz ich w grupach internetowych (np. na Fejsie), na wydarzeniach branżowych i networkingowych, a także w organizacjach, skupiających profesjonalistów różnych dziedzin (np. BNI lub Toastmasters).
Zawsze możesz skorzystać też z możliwości kontaktu na podany na stronie internetowej e-mail i wysłać standardową propozycję współpracy do konkretnej firmy.
Pokaż kim jesteś i w czym możesz wyręczyć innych – oferuj pomoc, chętnie dziel się wiedzą i dostarczaj rozwiązania najczęstszych problemów w Twojej dziedzinie.
Co wpisać w CV?
Twoje atuty to dotrzymywanie terminów, odpowiedzialność, samodzielność i umiejętność zarządzania własnym czasem.
Pokaż się jako osoba interesująca się przedmiotem działalności swojego przyszłego pracodawcy, mająca podstawową wiedzę, chętna do nauki i szukająca rozwiązań, a nie problemów.
W CV wymień też kursy, szkolenia i inne doświadczenia, wskazujące na Twoje skille.
Strategia #4: Własne projekty
Jesteś samotnym wilkiem i lubisz samodzielnie wyznaczać sobie cele, a potem realizować je całkowicie po swojemu? Zabłyśnij, tworząc swój własny projekt!
Może to być identyfikacja wizualna dla (istniejącej lub nie) marki, projekt interfejsu dla aplikacji mobilnej, portfolio grafik, ilustracji lub tekstów, strona internetowa, layout bloga lub sklepu internetowego, świetnie poprowadzone konto na kanale social media, podcast albo projekt naukowy lub społeczny.
Plusy własnych projektów
Pracując nad własnym projektem poznasz cały proces tworzenia od A do Z, będziesz mieć możliwość pracy w swoim tempie i bez presji, a może i zarobisz trochę kasy, sprzedając swój projekt, produkt lub swoją usługę!
Samodzielne dokonania świetnie wyglądają w CV – są potwierdzeniem Twoich umiejętności, odwagi i chęci do działania oraz najlepszym dowodem na to, że dana dziedzina jest Twoją pasją (w końcu inaczej byś się za nią nie zabierał/nie zabierała, prawda?).
Własny projekt to też okazja do zaprezentowania swojej unikalnej estetyki i swoich sposobów działania.
Minusy własnych projektów
Największy minus to brak mentoringu i starszych kolegów, którzy mogliby wesprzeć w rozwiązywaniu problemów (ale od czego jest GitHub, jeśli jesteś programistą!).
Pracując nad własnym projektem potrzebujesz też samodyscypliny i żelaznej motywacji do osiągania kolejnych etapów na drodze do celu – bez tego ani rusz!
Niestety nie każdy projekt wiąże się z natychmiastową gratyfikacją finansową, dlatego warto mieć inną pracę, a swoje dzieło rozwijać w czasie wolnym.
Czy własny projekt to strategia dla Ciebie?
Rozpocznij własny projekt, jeśli:
- mieszkasz w miejscu, w którym trudno o staż lub wolontariat,
- masz pomysł na produkt, usługę lub miejsce w sieci,
- chcesz działać niestandardowo,
- lubisz uczyć się w działaniu (metodą własnych prób i błędów),
- masz nieregularny grafik – raz możesz poświęcić dużo czasu, a innym razem nie masz ani minuty,
- samodyscyplina to Twoje drugie imię, umiesz samodzielnie planować kolejne checkpointy i motywować się do pracy.
Jak rozpocząć własny projekt?
Otwórz notes, zastanów się co najbardziej Cię interesuje (kieruj się tym uczuciem ekscytacji w brzuchu!) i wypisz pięć najbliższych kroków do realizacji swojego celu.
Już wiesz co masz robić! 🙂
A Ty? Którą strategię wybierasz?
Tylko bez spiny – brak doświadczenia to bolączka WSZYSTKICH rozpoczynających drogę zawodową i są na to sposoby! 😎
Zamiast w kółko wysyłać cefałki i wciąż odbijać się od ściany, aplikuj na staż, działaj w wolontariacie, weź zlecenie dla małej firmy lub stwórz własny projekt, a potem wbijaj do branży like a PRO!
Najlepsze staże znajdziesz na platformie z ofertami pracy Absolvent.pl. 🙂
PS. Jeśli szukasz pierwszej pracy, przeczytaj koniecznie co wpisać do CV, jeśli nie masz doświadczenia zawodowego! 👌