Poszukiwaniu pracy bardzo często towarzyszy poczucie presji i zniecierpliwienia. Kandydat, pragnący znaleźć w jak najkrótszym czasie źródło nowego dochodu, może paść ofiarą przestępców lub nieuczciwych pracodawców.
Dowiedz się, jak rozpoznawać red flagi już na etapie rozsyłania CV.
Red flagi potencjalnego pracodawcy
Tak zwane red flagi, są dziś popularnym określeniem wszystkich sygnałów ostrzegawczych. Odnajdziemy je również w sferze zawodowej – już na etapie poszukiwania pracy jesteśmy w stanie rozpoznać sygnały świadczące o tym, że potencjalny pracodawca może nie być dla nas odpowiednim wyborem, lub – że dane miejsce pracy tak naprawdę w ogóle nie istnieje, a osoba zamieszczająca dane ogłoszenie jest oszustem.
Skupiając się na konkretach – na co zwracać szczególną uwagę, przeglądając oferty pracy, zanim zdecydujemy się na przesłanie naszej aplikacji wraz ze wszystkimi danymi, bądź udział w kolejnych etapach rekrutacji?
Negatywne opinie od pracowników oraz klientów
Nie da się ukryć, na podstawie dostępnych opinii przedstawionych przez byłych/obecnych pracowników, jesteśmy w stanie zobrazować sobie dane środowisko pracy. Oczywiście, należy brać pod uwagę fakt, że nie każdy komentarz musi być zgodny z prawdą. Jeśli jednak dana firma posiada przewagę negatywnych ocen, warto rozważyć ofertę raz jeszcze, zachowując dużą ostrożność.
Utrudniona komunikacja
Sposób komunikowania się z danym pracodawcą/rekruterem może ukazywać, jak wygląda organizacja danego miejsca pracy.
Brak aktualnej strony/social mediów
W zależności od branży, są firmy, dla których obecność na social mediach wydaje się obowiązkowa, oraz takie, które niekoniecznie wymagają upubliczniania. Ważne, aby upewnić się, czy dane miejsce pracy przedstawiane w ogłoszeniu rzeczywiście istnieje.
Niepełne ogłoszenie
Najważniejsza rzecz, dzięki której decydujemy się na przesłanie aplikacji lub pominięcie ogłoszenia. Dzięki przedstawionej ofercie, kandydat powinien posiadać niezbędne informację na temat stanowiska. Co powinno wzbudzić czujność? Brak nazwy firmy, niejasny zakres obowiązków, nadmierne i nieadekwatne wymagania.
Dowiedz się więcej – Zwróć uwagę na te elementy w ogłoszeniach o pracę!
Regularne dodawanie oraz usuwanie oferty
Ogłoszenie o pracę na to samo stanowisko regularnie pojawia się i znika, lub znajduje się na stronie od bardzo długiego czasu? Prawdopodobnie nie jest to dobry znak i może świadczyć o szybkiej wymianie pracowników, lub złych warunkach pracy, których nikt nie chce się podjąć.
Zbyt długie oczekiwanie na decyzję
Jeśli nasza kandydatura została pozytywnie zaakceptowana i dotarliśmy do etapu rozmowy rekrutacyjnej, powinniśmy oczekiwać decyzji ze strony pracodawcy – zarówno w przypadku decyzji pozytywnej, jak i negatywnej. Osoba rekrutująca informuje o okresie oczekiwania, który wynosi zazwyczaj do 2 tygodni. Jeśli po upływie umówionego terminu dalej nie doczekaliśmy się odpowiedzi, jest to już jeden z red flagów. Więcej temat ghostingu przez pracodawców sprawdź w naszym artykule
Niespójne informacje
Jeśli otrzymywane wiadomości na temat stanowiska są sprzeczne, powinniśmy być przygotowani na możliwość pojawienia się niespodzianek i rozczarowania na późniejszym etapie.
Darmowe dni próbne
Na szczęście nie jest to już często spotykana praktyka – praca bez umowy nie jest legalna, nie powinniśmy zgadzać się na bezpłatne dni pracy.
Wysokie zarobki w krótkim czasie, bez doświadczenia
,,10 tysięcy miesięcznie, nie wymagamy doświadczenia” – brzmi pięknie, ale czy realnie? Tego typu oferty, podobnie jak duże zarobki w szybkim czasie, bez wychodzenia z domu, mają za zadanie przyciągać uwagę, jednak zazwyczaj prawdziwe realia nie pokrywają się z rzeczywistością. W najlepszym scenariuszu, możemy stracić trochę czasu i nerwów, w najgorszym – własne oszczędności. Podobne taktyki mogą stosować nie tylko nieuczciwi pracodawcy, ale również oszuści internetowi, o których warto opowiedzieć trochę więcej.
Internetowe oszustwa
Podszywanie się pod potencjalnego pracodawcę, poszukującego pracowników poprzez ogłoszenia online jest dość nagminne. W ten sposób przestępcy dokonują tak zwanego phisingu – wyłudzania danych osobowych. Na etapie rekrutacji, pracodawca nie ma prawa pytać o wrażliwe dane, takie jak numer PESEL, adres zamieszkania czy numer konta bankowego.
Wobec tego, jakich danych może wymagać od nas osoba rekrutująca?
- Imię i nazwisko
- Data urodzenia
- Niezbędne dane kontaktowe: nr. telefonu i adres email
- Wykształcenie
- Doświadczenie (historia poprzedniego zatrudnienia)
Jakie red flagi mogą świadczyć o tym, że po drugiej stronie mamy do czynienia z oszustem?
- Pojawiające się błędy w ogłoszeniu – brak profesjonalizmu może wskazywać na podszywanie się pod pracodawcę
- Brak nazwy firmy i/lub opisu obowiązków na danym stanowisku
- Fałszywe dane (podana nazwa firmy lub adres nie istnieją)
- Obietnice wysokich zarobków bez doświadczenia oraz wychodzenia z domu
- Przesyłanie niezabezpieczonych linków z prośbą o weryfikację
Dobre praktyki podczas szukania pracy
W celu uchronienia się przed nieuczciwymi praktykami ze strony pracodawców lub oszustów internetowych, warto przestrzegać kilku złotych zasad:
- Przygotuj CV bez wrażliwych danych (takich jak PESEL, adres zamieszkania, numer konta bankowego – pracodawca/rekruter nie ma prawa żądać od Ciebie takich informacji na etapie rekrutacji)
- Sprawdź daną firmę – odwiedź ich stronę internetową oraz social media, przejrzyj opinie zamieszczone przez byłych i obecnych pracowników oraz klientów
- Zadawaj dodatkowe pytania w celu potwierdzenia informacji zawartych w ogłoszeniu lub uzyskania dodatkowych szczegółów
Poznaj opinie o pracodawcy
Relacje z rekrutacji na stronie talentdays.pl pozwalają zza kulis zobaczyć, jak wygląda cały proces rekrutacji, w tym rozmowa kwalifikacyjna.
Opinie poprzednich kandydatów i ich doświadczenia z rekruterem w danej firmie to cenne wskazówki, które mogą pomóc ci lepiej zrozumieć atmosferę w miejscu pracy oraz podejście rekrutującego. Dzięki nim możesz łatwiej rozpoznać ewentualne ostrzeżenia i uniknąć pracodawców, którzy mogą nie być odpowiedni dla ciebie, lub których kultura organizacyjna nie pasuje do twoich wartości i oczekiwań.
Ty również możesz podzielić się swoją opinią i ostrzec innych, aby byli ostrożni i unikali pułapek!
Podsumowanie
Zachowując ostrożność i zwracając uwagę na red flagi, można zminimalizować ryzyko napotkania nieuczciwego pracodawcy. Sprecyzowanie własnych oczekiwań oraz dopytywanie w przypadku pojawienia się wątpliwości, to dobra praktyka, a jako potencjalny kandydat, oprócz obowiązków posiadasz także własne prawa. Nie bój się zadawać pytań oraz rezygnować, jeśli czujesz, że dane miejsce nie jest odpowiednie dla Ciebie i twojej kariery.