Zestaw pytań, przygotowany przez osobę rekrutującą, ma na celu poznać jak najlepiej kandydata, jego motywację, cele, nastawienie i kompetencję. W zależności od danego stanowiska oraz branży, pytania te mogą różnić się od siebie. Istnieją jednak tak zwane pewniaczki na rekrutacji, które pojawiają się w większości przypadków. Warto poznać je już wcześniej i przygotować się odpowiednio, aby zminimalizować stres i zwiększyć szansę na gładkie przejście przez proces rekrutacyjny.
Pytania dotyczące wcześniejszego doświadczenia
Zestaw pytań dotyczący twojego przeszłego miejsca pracy pozwala rekruterowi ocenić, na ile twoja poprzednia posada była związana z obecną ofertą pracy, jak odnajdywałeś się w swoich obowiązkach, oraz jaki był powód twojego odejścia. O tym, w jaki sposób odpowiadać na tego typu pytania, przeczytasz tutaj -> JAK ODPOWIADAĆ NA PYTANIA O POPRZEDNIĄ PRACĘ?
Wobec tego, jakich należy się spodziewać?
- Czy możesz opowiedzieć o poprzednim stanowisku?
- Jak radziłeś sobie z obowiązkami w poprzedniej pracy?
- Jak układała się twoja współpraca z poprzednimi pracodawcami?
- Jaki był powód twojego odejścia?
Twoje cele, motywacje i usposobienie
To bardzo istotna sekcja, dzięki której rekruter podejmuje decyzję, czy twoja kandydatura odpowiada celom, polityce i atmosferze firmy. Brak odpowiedniego dopasowania może skutkować problematyczną współpracą dla obu stron, a w najgorszym wypadku – odejściem ze stanowiska. Warto odpowiadać w sposób szczery, przedstawiając swoje realne oczekiwania.
Z jakimi pytaniami możemy się tu zmierzyć?
- Opowiedz krótko o sobie
- Dlaczego chcesz zmienić pracę?
- Co motywuje Cię do pracy?
- Jakie są twoje cele zawodowe?
- Gdzie widzisz siebie za kolejne 5 lat w sferze zawodowej?
- Jakie są twoje słabe i mocne strony?
- Jak odnajdujesz się w pracy zespołowej?
- Podaj przykład sytuacji, w której napotkałeś w pracy jakiś problem i w jaki sposób go rozwiązałeś
- Jakie są twoje oczekiwania względem twojego przełożonego?
- Dlaczego zdecydowałeś się aplikować akurat na to stanowisko?
Podczas niektórych rozmów kwalifikacyjnych, rekruterzy lubią zadawać również pytania sprawdzające kreatywność – pytając o rzeczy abstrakcyjne, na które nie istnieje jedna dobra odpowiedź, ponieważ liczy się tu pomysłowość. Przykład: ,,Ile słoni zmieści się w maluchu”?
Sprawdzanie wiedzy
Rekruter może sprawdzić twój poziom przygotowania, zadając pytania dotyczące ich firmy oraz oferowanego stanowiska, jak również dopytywać o umiejętności wpisane w CV – bardzo częstą praktyką jest przechodzenie w trakcie rozmowy na język obcy, wymagany na danym stanowisku.
Wśród głównych pytań mogą znaleźć się następujące:
- Co wiesz o naszej firmie?
- Dlaczego zainteresowała Cię nasza oferta?
- W jaki sposób wykorzystywałeś podczas pracy podane umiejętności?
- Czy możemy przejść na język angielski? (bądź inny, wymagany).
Pytania końcowe
Zazwyczaj na końcu pojawiają się najbardziej techniczne, konkretne pytania. Jest to również czas, w którym rekruter przedstawia nam, jak będzie wyglądał dalszy etap rekrutacji, oraz kiedy możemy spodziewać się odpowiedzi zwrotnej.
- Od kiedy możesz zacząć?
- Jakie są twoje oczekiwania finansowe?
- Czy masz do mnie jakieś dodatkowe pytania?
Podsumowanie
Odpowiednie przygotowanie do rozmowy nie tylko zmniejsza stres związany z tym ważnym wydarzeniem, ale również zwiększa szansę na odniesienie sukcesu i otrzymanie wymarzonej posady. Kandydat musi zmierzyć się z pakietem wielu pytań, ale sam również posiada prawo do uzyskania interesujących go informacji. Co więcej, zadawanie dodatkowych pytań może świadczyć o zaangażowaniu kandydata. Dowiedz się, O CO WARTO PYTAĆ NA ROZMOWIE REKRUTACYJNEJ