,,Co powinienem robić w życiu?” – pytanie to nie jest zarezerwowane jedynie dla grupy osób wchodzącej w dorosłe życie!
Bez względu na to, czy właśnie kończysz szkołę, czy masz już pierwsze doświadczenia zawodowe, lub długi staż kariery, w każdym momencie masz prawo poczuć się zagubiony. Dowiedz się, jakie narzędzia i techniki pomagają w wyborze swojej życiowej drogi.
Poznaj siebie
Planowanie przyszłej drogi zawodowej zawsze powinno być poprzedzone definicją siebie samego.
Co to właściwie oznacza? Postaraj się odpowiedzieć na kilka ważnych pytań, które mogą pomóc Ci w lepszym poznaniu swoich wartości i potrzeb:
- Co sprawia, że czuje się szczęśliwy?
- Jakie są moje mocne strony?
- Jakie są moje słabe strony?
- Co lubię robić w wolnym czasie?
- Co chciałbym w sobie zmienić?
- O czym marzę?
- Czy mam obecnie postawione cele w życiu? Co mogłoby nimi być?
- Czy i co ogranicza mnie przed realizacją moich celów?
- W czym jestem dobry/dobra?
- Kto i/lub co Cię inspiruje?
- Wolę działać sam/sama czy w grupie?
- Jakie wartości w życiu są dla Ciebie ważne?
- Jaki zawód mnie interesuje?
- Dlaczego chciałbym robić właśnie to?
- Jaka jest moja wizja szczęśliwego życia?
- Gdzie widzę siebie za rok, 5 i 10 lat?
Najlepszym sposobem, na prawdziwe poznanie siebie, wydaje się być podejmowanie nowych działań. Sprawdzanie siebie w różnorodnych sytuacjach – czy to sprawia mi radość, czy jest dla mnie trudne, interesujące?
W celu określenia własnego potencjału, można skorzystać również z pomocy dostępnych testów. Warto rozważyć popularny Test Gallupa – został on stworzony przez amerykańskiego psychologa Donalda Cliftona i służy do określenia twoich naturalnych talentów. Test ten jest możliwy do wykonania jedynie na oficjalnej stronie Gallupa, po wykupieniu kodu dostępu – kliknij tutaj, aby wykonać test Gallupa.
Jeśli nie chcesz decydować się na płatne testy, możesz skorzystać z kilku innych propozycji, ukierunkowanych na badanie osobowości, która nierozłącznie wiąże się z zachowaniem i ma duży wpływ na sukces zawodowy w danej dziedzinie.
Wśród darmowych, popularnych i dostępnych testów online, znajdziesz między innymi:
- Test Enneagram – bada 9 typów osobowości:
- Perfekcjonista
- Dawca
- Wykonawca
- Indywidualista
- Obserwator
- Lojalista
- Entuzjasta
- Szef
- Mediator
Link do testu online – kliknij tutaj, aby wykonać Enneagram
- Test MBTI – test 16 osobowości.
Według testu, u każdej osoby można wyróżnić:
- Ekstrawertyzm (E) lub introwertyzm (I)
- Doświadczanie świata zmysłowo (S) lub intuicyjnie (N)
- Kierowanie się myśleniem (T) lub uczuciami (F)
- Używanie percepcji (P) lub osądu (J) podczas osiągania celów
Złożenie kombinacji różnych cech, pozwala na wyodrębnienie jednej z 16 osobowości.
Link do testu online – kliknij tutaj, aby wykonać test MBTI
- Test Wielka Piątka – opracowany przez Roberta R. McCrae oraz Paula Coste, wyróżnia 5 czynników:
- neurotyczność / stałość emocjonalna
- ekstrawersja / introwersja
- otwartość na doświadczenie
- ugodowość / antagonizm
- sumienność
Link do testu online – kliknij tutaj, aby wykonać test Wielkiej Piątki
Narzędzia do badania osobowości, bezsprzecznie przyczyniają się do lepszego poznawania siebie. Odpowiadanie na pytania pozwala na uzyskanie wglądu, a wyniki testu na konfrontację i ocenę tego, czy rzeczywiście się z tym zgadzam, a jeśli nie, to za jaką osobę się uważam?
Stanowi to dobrą drogę do zrozumienia własnych predyspozycji, celów, wad i zalet, a następnie budowania ścieżki kariery i rozwoju.
Ostatnia z metod, którą warto rozważyć, nosi nazwę „Metoda 360”.
Oryginalnie polega ona na zbieraniu opinii i analizy własnej osoby od współpracowników oraz przełożonych. W celu lepszego poznania siebie, możesz poprosić otoczenie o przedstawienie twoich słabych i mocnych stron – zarówno środowisko pracownicze, jak i prywatne. Być może ktoś zaprezentuje Ci zupełnie inne spojrzenie na twoją osobę, coś Cię zaskoczy i okaże się wartościową informacją zwrotną.
Zaplanuj swoją drogę zawodową
Załóżmy, że tak jak większość społeczeństwa, nie budzisz się pewnego dnia z gotowym planem swojej drogi życiowej, wyborem branży i poczuciem totalnej pewności oraz ekscytacji.
Jakie kroki możesz podjąć, aby wyznaczyć ścieżkę swojego życia zawodowego?
Bardzo pomocnym narzędziem jest tak zwana Mapa karier. Ta interaktywna baza informacji o ścieżkach kariery i rynku pracy, została stworzona z myślą o osobach poszukujących własnej drogi zawodowej, dopasowanej do swoich preferencji. Jest to narzędzie proste i intuicyjne w obsłudze. Filtr dostępny na oficjalnej stronie, pozwala na zaznaczanie poszczególnych kategorii i zainteresowań, dzięki czemu finalnie zyskujesz listę zawodów i kierunków dopasowanych do swoich oczekiwań. Pozwala to na właściwe ukierunkowanie oraz odrzucenie zawodów, które są najmniej dopasowane. Dostęp do Mapy karier jest darmowy i nie wymaga rejestracji – skorzystaj z Mapy karier.
Warto czerpać również z wiedzy i doświadczenia innych osób, które mogą okazać się dla nas inspiracją. Sprawdź gościnny występ Jacka Walkiewicza w podcascie ,,Sztuka gadania” – Jak odnaleźć swoją zawodową drogę.
Jednak najważniejszy punkt, został omówiony powyżej – zdefiniuj siebie. Ustal swoje mocne i słabe strony, potrzeby, według których chcesz działać. Odkryj pasję, umiejętności i zainteresowania. To z pewnością pozwoli Ci na obranie kierunku zgodnego z twoimi wartościami, a twoja przyszła praca będzie mogla stanowić źródło radości i satysfakcji.
Pamiętaj również o możliwości skorzystania z profesjonalnej pomocy doradcy zawodowego, który wyposażony jest w specjalne testy i narzędzia. Jeśli potrzebujesz dodatkowego wsparcia w przezwyciężeniu kryzysu lub lepszym poznaniu siebie, oraz ustaleniu celów i ścieżki życiowej, warto zwrócić się także do psychologa lub coacha, bądź mentora (o roli mentora w budowaniu kariery przeczytasz Tutaj).
Sprawdź również nasz podcast, gdzie omawiamy temat mentoringu – Jak mentor kariery pomaga odnieść sukces.
Podsumowanie
Planowanie kariery może wydawać się stresującym procesem, jednak należy pamiętać o jednym, ważnym aspekcie – zawsze mamy możliwość przebranżowienia, bez określonego limitu. W trakcie drogi twoje preferencję ulegają zmianie, lub zainteresowało Cię coś nowego? Zmiany są OK!
Traktuj każde doświadczenie jako coś cennego, przybliżającego Cię do wymarzonej pracy.