Kiedy aplikujesz na konkretne stanowisko, twoje CV jest jak osobista wizytówka. To nie tylko opis twojego doświadczenia zawodowego, ale także sposób na pokazanie swojej osobowości i tego, jak pasujesz do kultury firmy. Osoba, która ocenia twoje CV, zwraca uwagę na wiele detali jednocześnie. Dowiedz się, jak skutecznie wyróżnić swoją aplikację i przekonać do siebie pracodawcę!
Co można wyczytać z CV?
Podczas tworzenia CV, skupiasz się na jak najlepszym zaprezentowaniu swojego doświadczenia i wszystkich umiejętności? Oczywiście, to twoje kompetencje i zawodowe doświadczenie stanowią najważniejszy element, decydujący o możliwości otrzymania danego stanowiska. Doświadczony rekruter ocenia Twój dokument nieco szerzej i dokładniej. Wielu kandydatów nie zdaje sobie sprawy z tego, jak małe detale mogą zostać zauważone i zinterpretowane przez wykwalifikowany dział HR. Co można wyczytać z Twojego CV? Sprawdź, czy coś Cię zaskoczy!
- Brak zaangażowania — tworzysz jedno CV, przesyłając je na wiele ofert pracy jednocześnie? Brak indywidualnego podejścia do konkretnego stanowiska jest widoczne i niezbyt dobrze oceniane. Ciężko stworzyć uniwersalne CV, które będzie zawierać ważne słowa kluczowe i odpowiedzi na wymagania każdego pracodawcy. Masowe przesyłanie aplikacji zostaje interpretowane jako brak zaangażowania i szczerego zainteresowania konkretną firmą. Jeśli zależy Ci na pozytywnym przejściu kolejnych etapów rekrutacji, postaw na indywidualne dopasowanie każdej aplikacji do danej oferty. Czasem wystarczą drobne zmiany w CV, dodanie lub usunięcie kilku informacji, zawarcie słów kluczowych.
- Kłamstwa na temat umiejętności — dzielisz się informacją o zaawansowanych umiejętnościach pakietu MS Office, ale twój dokument stworzony w Wordzie zawiera wiele podstawowych błędów w formatowaniu? A może chwalisz się tak zwanym „lekkim piórem”, lecz przebrnięcie przez sekcję „o mnie” bądź list motywacyjny, nie należy do najprostszych i najprzyjemniejszych? Pewne informacje można zweryfikować już na początkowym etapie rekrutacji, podczas zapoznawania się z przesłanym życiorysem. Aby uniknąć wzajemnego rozczarowania, unikaj wpisywania umiejętności, które są na bardzo niskim poziomie.
- Dokładność — zachowana chronologia, odstępy, dopasowana czcionka i kolory, brak błędów w formatowaniu czy ortografii, i wiele innych edytorskich szczegółów, wpływają na ocenę twojej dokładności, która wiąże się również z sumiennością i profesjonalizmem.
- Własna ocena — to, jak opisujesz siebie, swoje osiągnięcia i kompetencje, wskazuje na twój poziom samoświadomości, samooceny, zdolności autoprezentacji.
- Osobowość — … a właściwie niektóre jej cechy. Styl twojego CV, kreatywne rozwiązania, przejrzystość, ścieżka zawodowa, wybór kursów i szkoleń, zajęć dodatkowych, zainteresowań — każdy element przeanalizowany przez wytrawnego rekrutera, może podpowiadać pewne cechy osobowości. Staraj się być autentyczny, tworzyć życiorys samodzielnie, z ewentualną pomocą przy ocenie finalnej pracy i drobnych poprawkach.
To jak się wyróżnić?
Teraz gdy zdajesz sobie sprawę, jak wiele detali w CV wpływa na ocenę twojej aplikacji, czas na ponowną analizę i ewentualne aktualizacje. Nie bój się podkreślać swoich osiągnięć jako dowodu na kompetencje i doświadczenie zawodowe. Zamień opis obowiązków na konkretne sukcesy, które osiągnąłeś, pełniąc różne role.
- Sekcja „O mnie” to miejsce, gdzie masz pełną swobodę wypowiedzi. Umieść ją na początku CV, aby przyciągnąć uwagę rekrutera. Skup się na tym, jakie wartości możesz wnosić do firmy, aby utrzymać zainteresowanie dłużej.
- Nie zapomnij o przejrzystości. Nawet najbardziej kreatywne CV powinno być łatwe do czytania. Starannie dobieraj formatowanie i sprawdzaj, czy wszystko jest czytelne.
- Koryguj ewentualne błędy ortograficzne i formatowania. Twoje CV to wizytówka, która powinna być precyzyjna i wolna od błędów.
- Dopasuj CV do konkretnego ogłoszenia o pracę i unikaj masowego rozsyłania aplikacji.
Kończąc pracę nad CV, zanim podeślesz je potencjalnemu pracodawcy, poleć je do przeglądu zaufanej osobie. Jej spostrzeżenia mogą być bardzo wartościowe, wpływając pozytywnie na jakość twojego CV.
Podsumowanie
Wyróżnienie swojego dokumentu, który zrobi świetne wrażenie na osobie rekrutującej, może wymagać poświęcenia. Szczególnie wtedy, gdy chcesz stosować się do złotych zasad — tworzenie osobnego życiorysu do każdej oferty, a więc dopasowania CV do stanowiska, oraz stosowania zasad słów kluczowych (ważnych dla systemów rekruterskich ATS). Dbałość o detale może okazać się jednak kluczem do sukcesu!