Te strony pomogą Ci rozwinąć umiejętności programowania (za darmo!)
Chcesz zostać programistą? Witaj na pokładzie! Zanim jednak zaczniesz zbierać kasę na drogi kurs, przeczytaj ten post! Znajdziesz w nim listę miejsc w sieci, które pomogą Ci nauczyć się podstaw, nabyć branżową wiedzę, rozwinąć umiejętności, dodać do swojego CV coś ekstra, a w końcu zrobić karierę marzeń w IT!
Wiedza jest na wyciągnięcie ręki i jest dostępna zupełnie za darmo. Nie masz już żadnej wymówki – czas zacząć uczyć się programowania.
Doskonal swoje umiejętności i znajdź nową pracę!
Przejdź do OFERT PRACY
Nie wiesz jeszcze co chcesz robić w IT lub jakie skille są wymagane na Twojej ścieżce zawodowej i czego warto się nauczyć? Strona nie bez powodu nazywa się “road map” – dowiesz się na niej w którą stronę iść, by rozwijać się jako specjalista w danej dziedzinie.
Roadmap.sh to kompletny przewodnik po świecie zawodowym programistów. Przedstawia szczegółowe mapy rozwoju, zawierające wiedzę, umiejętności, języki, technologie, narzędzia i certyfikaty, jakie mogą być poszukiwane u kandydatów na stanowiska wybranej przez Ciebie specjalizacji.
Możesz prześledzić ścieżki rozwoju takich zawodów jak Frontend Developer, Backend Developer, DevOps, UX Desiner, QA Engineer czy Cyber Security Expert i trafniej określić, co chcesz robić i jakich umiejętności brakuje Ci do wymarzonej kariery!
Żeby było jeszcze wygodniej, strona linkuje do kursów online, platform dla programistów, artykułów, podcastów, tutoriali i innych materiałów, które mogą przydać się w procesie rozwijania wskazanych na mapach umiejętności. 🙂
Stackoverflow.com to jedna z najpopularniejszych platform dla programistów, działająca na zasadzie pytań i odpowiedzi.
Jej supermoce to naprawdę imponująca społeczność (w ciągu miesiąca ze strony korzysta ponad 100 milionów użytkowników) i konstruktywne odpowiedzi na pytania, zamiast legendarnej rady: “sprawdź w Google”! 😉
Swoimi umiejętnościami i doświadczeniem dzieli się tu wielu specjalistów, zdobywając punkty od społeczności za wartościowe podpowiedzi i budując w ten sposób swój wizerunek eksperta.
Jeśli więc próbowałeś wszystkiego, a kod nadal nie działa, opisz swój problem (możesz wkleić fragment kodu) i poczekaj na odpowiedzi od koleżanek i kolegów po fachu – pomoc wcześniej czy później nadejdzie! 🙂
W3Schools to podstawowa baza wiedzy dla każdego programisty i idealny pas startowy, jeśli dopiero wchodzisz do środowiska IT. Jeśli chcesz poznać podstawy technologii i języków od HTMLa i CSSa, przez Pythona i Django, aż po Javę, wpadaj na stronę!
Znajdziesz na niej informacje o technologiach, językach programowania i ich składni, komendy wraz z przykładami, a także tutoriale, kompletne (i darmowe!) programy nauczania i testy, w których sprawdzisz swoje skille.
Skorzystasz też z wygodnego edytora kodu, stworzysz od zera darmową stronę internetową do swojego portfolio, a nawet nauczysz się Excela!
Mocną stroną platformy jest jej prostota – wyszukanie potrzebnych informacji zajmuje chwilę, a wiedza przedstawiona jest tak przystępnie, że nawet jeśli nie masz wcześniejszego doświadczenia w dziedzinie programowania, szybko złapiesz o co chodzi i z łatwością napiszesz swój pierwszy kod.
GitHub to tak zwane repozytorium kodu – miejsce, w którym możesz zapisać kod źródłowy tworzonego przez siebie oprogramowania i udostępnić go innym użytkownikom platformy (a w ten sposób także swojemu zespołowi), nie tylko do wglądu i komentowania, ale i dalszego rozwijania na zasadzie tworzenia gałęzi.
Samodzielnie również możesz stworzyć kilka gałęzi swojego lub cudzego projektu, korzystać z darmowej biblioteki kodu, a także podglądać kody aplikacji tworzone przez innych użytkowników i w ten sposób zdobywać wiedzę.
Strona funkcjonuje zgodnie z podejściem building in public – pokazuje proces tworzenia programów i aplikacji, poszerzając w ten sposób kompetencje całej społeczności. Udostępniając na GitHubie swój kod masz pozytywny wkład w rozwój branży, a jednocześnie… możesz zwrócić oczy środowiska na siebie i swój dopiero raczkujący projekt! 😉
Na GitHubie zaistniało wiele znanych i wartościowych produktów, m.in. system Linux, otwarty edytor kodu Visual Studio Code, frameworki Vue.js i Django, a nawet platforma WordPress. Kto wie, może Twój projekt będzie następny? 🙂
Projektujesz strony internetowe, interfejsy użytkownika lub aplikacje? Zapisz ten adres! Codepen.io to platforma dla programistów front-endowych, na której stworzysz, przetestujesz i udostępnisz szerszemu gronu swoje projekty.
Pracować możesz w językach HTML, CSS i JavaScript, a korzystać z takich narzędzi jak React, Vue.js, Tailwind, Sass i GSAP.
Codepen.io to także społeczność programistów – otrzymasz feedback dotyczący swojego projektu i pomoc w rozwiązywaniu ewentualnych problemów, a jeśli potrzebujesz inspiracji i wglądu w aktualnie rozwijane na rynku projekty, podobnie jak na platformie GitHub, możesz podejrzeć efekty pracy innych!
Jeśli nie wiesz od czego zacząć i czujesz, że potrzebujesz kompleksowo pogłębić swoje umiejętności, strona edX jest dla Ciebie!
EdX to platforma edukacyjna z szeroką ofertą darmowych kursów, prowadzonych przez cenionych profesorów i wykładowców uniwersytetów z całego świata! Znajdziesz tu kursy o różnej tematyce, nawet z dziedziny architektury, sztuki czy biochemii, ale my skupiamy się dziś na skillach potrzebnych w IT!
Możesz zapisać się na kurs online z zakresu programowania, cyberbezpieczeństwa czy analizy danych lub wybrać inny z setek tematów. Mogą zainteresować Cię m.in.:
- Introduction to Agile Software Development: Tools & Techniques Uniwersytetu Berkeley,
- kurs IBM: Basic Network and Database Security,
- Databases: Advanced Topics in SQL Uniwersytetu Stanford,
- CS50’s Mobile App Development with React Native Uniwersytetu Harvarda.
Nic nie szkodzi na przeszkodzie, by za pomocą kursów udoskonalić też swoje umiejętności miękkie. Zwróć uwagę na kursy z dziedziny psychologii, metodologii pracy, ekonomii i języków. Przydać mogą się również te na temat pracy zdalnej, rozwiązywania problemów, kreatywnego myślenia i negocjacji. 🙂
Interesują Cię nowinki z branży? Koniecznie musisz poznać platformę blogową Medium.com!
Jest to serwis tworzony oddolnie przez użytkowników (autorów artykułów) i różnorodny tematycznie, ale artykuły związane z programowaniem, technologiami, produktywnością czy sztuczną inteligencją mają tam sporą reprezentację.
Na stronie znajdziesz posty o językach i metodologiach programowania, narzędziach przydatnych w pracy, technikach przetwarzania i analizowania danych, bezpieczeństwie w sieci, a także o innowacyjnych startupach, produktach i usługach świata IT.
Na Medium.com pisać może każdy, ale tylko najlepsze artykuły trafiają na główną. Śledząc interesujące Cię tagi zawsze będziesz na czasie w Twojej specjalizacji, a przy tym poznasz… subiektywne i różnorodne punkty widzenia, poparte doświadczeniem praktyków, a nie tylko spojrzenie redakcji serwisu! 🙂
Dev.to jest to platforma społecznościowa z wiedzą od praktyków w dziedzinie programowania. Podobnie jak na Medium.com, znajdziesz na niej rozwijające artykuły, jednak Dev.to w całości poświęcone jest branży IT i tematom związanym z kodowaniem.
Na platformie publikowane są więc teksty na temat języków programowania, bibliotek i frameworków, innowacji oraz narzędzi i technologii wykorzystywanych w IT, a także recenzje, know-how, case-study i tutoriale.
Jeśli chcesz dowiedzieć się co w trawie piszczy i zainspirować się, Dev.to nie zawiedzie! 🙂
Wartością serwisu Meetup.com jest łączenie ludzi o podobnych zainteresowaniach – na platformie znajdziesz zaproszenia na webinary, spotkania branżowe i networkingowe, warsztaty, szkolenia i wykłady, hackathony (maratony programistyczne) i inne eventy z interesującej Cię dziedziny, zarówno te organizowane online, jak i stacjonarnie.
Meetup.com to także mniej formalne spotkania – na platformie znajdziesz po prostu ludzi z całego świata, z którymi będziesz mógł rozwijać się w danym kierunku!
Czekają na Ciebie tematyczne grupy wsparcia, mastermindy, spotkania konwersacyjne w różnych językach i te mające na celu rozwinięcie zdolności przemawiania. Dołącz do grupy i zyskaj kompanów na drodze do swojego celu. 🙂
Większość eventów odbywa się po angielsku, ale można też znaleźć spotkania w innych językach (superopcja na podszkolenie się z hiszpańskiego czy niemieckiego!), między innymi po polsku.
To nie wszystko!
Świat online cały czas się rozwija i wciąż powstają nowe miejsca, tworzone dla i przez programistów. 🙂
Jeśli chcesz jeszcze bardziej zanurzyć się w branżę, odwiedź platformy z interaktywnymi kursami, ćwiczeniami i wyzwaniami dla programistów Codecademy.com i Freecodecamp.org, korzystaj z bazy materiałów MDN Web Docs i nie zapomnij zaangażować w swój rozwój sztucznej inteligencji – chat GPT OpenAI skutecznie odpowie na większość mniej i bardziej skomplikowanych zapytań.
Wiedza jest na wyciągnięcie ręki – czas z niej skorzystać! 😀