Nie opowiadamy bajek. Jak Paulina dostała pracę w Warner Bros. Discovery?

Inspiracje

Nie opowiadamy bajek. Jak Paulina dostała pracę w Discovery?

 

Talent Days to największe targi pracy i praktyk w Polsce. Organizujemy je co roku w kilku największych miastach. Dzięki nim tysiące studentów i absolwentów mogą spotkać się z topowymi pracodawcami na rynku i zdobyć swoją wymarzoną pracę. 

 

Dziś poznasz historię naszej kolejnej Talent Hero – Pauliny, która zupełnie nie spodziewała się, że może dostać pracę w Discovery. Co więcej, gdyby nie jej mama, być może w ogóle nie podeszłaby do stanowiska Warner Bros. Discovery podczas targów Talent Days. Poza tym będziesz mieć okazję dowiedzieć się nieco więcej, jak cały proces wyglądał z perspektywy Discovery. Sprawdźmy więc, jak to wszystko się zaczęło! 

 

Przemek z Absolvent.pl: Cześć! Powiedz nam proszę na początek coś o sobie. Skąd jesteś? Ile masz lat? Może zdradzisz nam jakiś fun fact o sobie albo swój ukryty talent? 

 

Talent Hero Paulina: Hej, jestem Paulina, mam 20 lat i pochodzę z Wołomina, ale studiuję i pracuję w Warszawie. W podstawówce zawsze miałam same szóstki z pisma technicznego, więc to chyba można uznać za mój talent i jednocześnie fun fact. 

 

P: Bardzo ciekawy talent. A jak dowiedziałaś się o naszych targach Talent Days?

 

TH: Dowiedziałam się z biura karier, które jest u mnie na uczelni. Dodatkowo byłam w trakcie zmiany pracy, szukałam nowego zatrudnienia, więc złożyło się idealnie. Szukałam nowych wyzwań, ponieważ w swojej ówczesnej pracy osiągnęłam już wszystko, co mogłam i nie miałam perspektyw na rozwój. 

 

P: Jakich ofert szukałaś na Talent Days? Jakie branże Cię interesowały?

 

TH: Nie nastawiałam się na konkretną branżę. Bardziej zależało mi na tym, żeby znaleźć pracę w niepełnym wymiarze godzin, ponieważ studiuję dziennie. W związku z tym studia pochłaniają 2 dni w tygodniu. Studiuję ekonomię i biznes międzynarodowy, więc też zależało mi, żeby znaleźć pracę powiązaną z tym kierunkiem. 

 

P: Co jest dla Ciebie najważniejszym czynnikiem, który decyduje o podjęciu pracy w danym miejscu?

 

TH: Myślę, że tak jak dla większości młodych ludzi obecnie, jest to work-life balance. Ponadto, możliwość łączenia studiów z pracą. Teraz będę na trzecim roku studiów i chciałabym uzyskać licencjat w trybie dziennym. 

 

P: Czy udało Ci się znaleźć taką pracę podczas Talent Days? 

 

TH: Zostałam zatrudniona przez Discovery Polska, teraz Warner Bros. Discovery. Trafiłam do działu sportowego i bardzo dobrze się tu odnajduję, chociaż na początku się tego nie spodziewałam. 

 

P: Czujesz, że jest to dla Ciebie wyzwanie? Czy zostały postawione przed Tobą jakieś zadania, dzięki którym się realizujesz i zdobywasz nowe umiejętności? 

 

TH: Jak najbardziej. Na początku to były proste zadania. Nigdy wcześniej nie pracowałam na takim stanowisku, więc było to dla mnie coś zupełnie nowego i potrzebowałam czasu, żeby się wdrożyć. Z czasem zaczęłam dostawać nowe zadania, które wymagały przeprowadzania różnych analiz. Aktualnie docieramy do miejsca, gdzie obowiązki się zwiększają. Cieszę się, że firma stawia przede mną coraz większe wyzwania. 

 

P: Czy po rozmowie na Talent Days czułaś, że trafisz właśnie do Discovery?

 

TH: Na targi przyszłam z mamą, ponieważ ona też szukała wówczas pracy. Stanowisko Discovery ominęłam szerokim łukiem, bo myślałam, że na pewno nie mam szans dostać pracy w takim miejscu. Jednak mama zachęciła mnie do złożenia CV. Od razu na targach zapytałam się czy w ogóle jest szansa połączenia moich studiów z pracą w Discovery. Na miejscu nie było akurat wtedy osoby, która na to pytanie mogłaby odpowiedzieć, ale szybko po targach dostałam telefon od firmy. 

 

P: Właśnie miałem pytać, jak długo czekałaś na telefon i jakie emocje Ci towarzyszyły? Opowiedz proszę coś więcej, jak wyglądał proces rekrutacji? Czy umówiłaś się wtedy na spotkanie?

 

TH: Był to okres, kiedy wszyscy pracowali zdalnie. Proces rekrutacji zaczynał się od wstępnej rozmowy telefonicznej. U mnie rozmowa była podzielona na dwie części. Podczas pierwszego calla rozmawialiśmy o moim poziomie języka angielskiego i zadano mi kilka podstawowych pytań. Drugą rozmowę przeprowadziłam z managerem działu, który miał być moim przełożonym. Obecny był też buddy, którego zadaniem jest wdrażanie nowych osób do firmy. Po drugiej rozmowie czekałam już na telefon z decyzją. 

 

P: A czy miałaś jakieś niestandardowe zadania do wykonania na rozmowie rekrutacyjnej? Coś, co Cię zaskoczyło i wymagało kreatywnego podejścia?

 

TH: Jedyne, co przychodzi mi do głowy, to fakt, że cała rozmowa rekrutacyjna, to znaczy ta oficjalna część, była przeprowadzona po angielsku. Ponadto trudno było mi wymienić swoje wady, ponieważ mój obecny manager (którego przy okazji bardzo pozdrawiam!) punktował każdą wymienioną przeze mnie wadę i stwierdzał, że jest to zaleta. 

 

P: A czy przełożeni Cię jakoś wspierają, czy są dla Ciebie podporą? To bardziej szefowie czy liderzy?

 

TH: Tak, przełożeni są dużym wsparciem dla całego mojego teamu. Zespół jest dość mały, więc mamy ułatwiony kontakt. Zawsze jest czas raz w tygodniu, żeby zorganizować wspólne spotkanie i móc porozmawiać oraz wymienić się swoimi przemyśleniami. Atmosfera jest świetna zarówno ze strony managerów, jak i reszty zespołu. 

 

P: A brałaś udział w jakichś warsztatach na Talent Days?

 

TH: Tak, jeśli chodzi o wykład to brałam udział w jednym. Korzystałam też z wielu atrakcji i nawet udało mi się wygrać bilety do Cinema City. 

 

P: Czy poleciłabyś targi osobom, które szukają pracy lub stażu? Albo osobom, które nie mają jeszcze pomysłu na siebie?

 

TH: Zdecydowanie tak. Nawet wspominałam moim znajomym z uczelni, że warto się tam wybrać.  

 

P: A jaką radę dałabyś osobom, które po raz pierwszy przychodzą na Talent Days?

 

TH: Myślę, że taką samą, jaką dała mi wtedy na targach moja mama, czyli żeby próbować, niezależnie od obaw. Gdybym posłuchała tylko siebie, pewnie uznałabym, że się nie dostanę. To życiowa szansa, żeby w takim wieku, w którym jestem, dostać pracę w takiej firmie i móc się wiele nauczyć. Wystarczy złożyć CV. Nie trzeba na początek nawet rozmawiać. Zostawienie CV na stanowisku pracodawcy podczas targów to, według mnie, lepsza opcja niż przesłanie go przez portal, gdzie jesteśmy bardziej anonimowi. 

 

P: Tak, można porozmawiać, zobaczyć się twarzą w twarz. A jakie są Twoje cele na przyszłość? Masz konkretny plan na swoją karierę zawodową?

 

TH: Na ten moment planujemy chyba przedłużenie kontraktu, ponieważ kontrakt był roczny. To jest taki mój najbardziej krótkoterminowy cel na ten moment. Jeśli chodzi o te długoterminowe to dalszy rozwój, wdrażanie się w firmę, w procesy i otrzymywanie coraz bardziej wymagających zadań. To świetny czas, zwłaszcza, że nastąpił merge z Warnerem. To otwiera milion nowych perspektyw dla mnie. 

 

Jak mieliśmy okazję przeczytać, nasza Talent Hero odkryła, że nie warto rezygnować ze swoich szans. Co więcej, to odkrycie sprawiło, że poczuła się pewnie i widzi kolejne możliwości, które daje jej Discovery. A jak ta historia sukcesu wygląda z perspektywy Discovery? Co firma sądzi o naszych Talent Days? Sprawdźmy! 

Wzięliście udział w Talent Days jako TVN Warner Bros. Discovery. Jaki był Wasz cel? Czy był to Wasz pierwszy raz na naszych targach? Za co je sobie cenicie?

Z perspektywy pracodawcy udział w targach pracy to święto i właściwie ukoronowanie prac, które wykonujemy w ramach działań employer brandingowych. Targi to niesamowita okazja do poznania osób, które znają nasz brand i szukają u nas zatrudnienia, ale jeszcze lepsza do tego, żeby opowiedzieć osobom wkraczającym na rynek pracy, kim jesteśmy i dlaczego warto z nami pracować.

Główne cele zawsze są dla nas dwa. Pierwszym jest oczywiście docieranie z naszą ofertą pracy i staży do studentów oraz absolwentów, którzy nie śledzą nas aktywnie w social mediach. Drugim, niemniej ważnym, jest edukacja jako TVN Grupa Warner Bros. Discovery. Podczas Absolvent Talent Days staramy się prowadzić warsztaty, pozwalające budować swój brand osobisty czy też przedstawiające kulisy pracy w telewizji.

Na Absolvent Talent Days pojawiamy się regularnie od kilku lat, a największym pozytywem jest niesamowita energia, ciekawość oraz różnorodność młodych ludzi, których tam poznajemy. Tym bardziej cieszę się, że możemy uczestniczyć również w akcji Talent Hero i pokazać wszystkim, jak nasza obecność na ATD przełożyła się na historię zatrudnienia w naszej firmie.

Same targi i osoby je organizujące najbardziej cenię za podejście „nie ma rzeczy niemożliwych”, o czym najlepiej świadczy fakt wiosennej edycji targów Absolvent Talent Days 2022 w Krakowie. Wpadliśmy na dość szalony pomysł pokazania pracy w telewizji „od środka” i udostępnienia naszych vanów telewizyjnych osobom odwiedzającym targi pracy. Zawsze są one cichymi bohaterami szczęśliwych i dramatycznych wydarzeń relacjonowanych na antenie telewizyjnej. Dodatkowo chcieliśmy również pokazać namacalne efekty pracy osób odpowiedzialnych za produkcję telewizyjną, a także wystawić samochód przedstawiony w programie „Klimek kontra Duda” – replikę AC Cobra. Pomimo szalonych i ambitnych pomysłów nigdy nie usłyszałem nie od organizatorów. Wręcz przeciwnie, mam wrażenie, że im bardziej niecodzienne są nasze pomysły, tym z gorętszym przyjęciem po stronie organizatorów się spotykają.

Jakich kandydatów/talentów szukaliście na Talent Days? Na jakie stanowiska?

Mamy bardzo szeroki przekrój stanowisk, na które poszukiwaliśmy kandydatów podczas wiosennej edycji ATD. Zaczynając od stanowisk stażowych w dziale finansów, przez dział realizacji i techniki telewizyjnej, po osoby, które wspierałyby nasze Technology Operations Center w Krakowie. Zawsze zachęcamy wszystkich do zapoznania się z naszą stroną karier. Jako bardzo duża organizacja z dużymi potrzebami rekrutacyjnymi nie targetujemy odwiedzających targi pracy, a staramy się doradzić im, które z obecnie otwartych stanowisk mogłyby wpisać się w ich oczekiwania i zapewnić możliwość rozwoju. Bazujemy przy tym na doświadczeniach i zainteresowaniach osób, które poznały nas na targach Talent Days. 

Jakich cech/umiejętności poszukujecie u wymarzonego kandydata?

Nie mamy jednego klucza, na podstawie którego poszukujemy kandydatów. Z perspektywy zarówno mojego zespołu, czyli Talent Acquisition, jak i managerów innych działów podejmujących decyzję o zatrudnieniu, najważniejsze zawsze są kompetencje konieczne na danym stanowisku. Niezależnie czy jest to związane z finansami/księgowością, IT czy z HR. Z perspektywy stanowisk stażowych najważniejsze są dla nas chęć nauki i can-do attitude.

Dlaczego postawiliście akurat na Paulinę, czyli naszą TALENT HERO?

Wszystkie nasze rekrutacje przeprowadzamy w sposób zapewniający równe szanse kandydatom niezależnie od platformy, przez jaką do nas aplikują (targi pracy, strona karier czy portale z ogłoszeniami).

Paulina podczas procesu rekrutacji okazała się świetnie dopasowana do stanowiska, które miała objąć. Szczególnie w aspekcie merytorycznym, ale ze względu na specyfikę stanowiska stażysty, najbardziej ujęła nas w niej chęć do nauki, poszerzania swoich kompetencji i umiejętności oraz determinacja do tego, żeby rosnąć razem z naszą organizacją. Paulina trafiła do nas w bardzo ekscytującym momencie, w trakcie merge Discovery z Warner Bros. Z jej perspektywy na pewno było to wyzwaniem, ale również niesamowitą okazją do nauki.

Jakie rady dotyczące kariery i udziału w procesach rekrutacyjnych dasz Młodym Talentom, które rozpoczynają swoją karierę? Oczywiście z perspektywy osoby, która takie procesy prowadzi, ale również przed laty sama brała w nich udział.

Bądź sobą! To najważniejsze z perspektywy budowania swojej marki osobistej. A drugą radą będzie na pewno – znajdź miejsce, w którym będziesz szczęśliwa lub szczęśliwy i rozwijaj się właśnie w tym miejscu. Nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż kolejny dzień w pracy, która nas rozwija, którą lubimy, która sprawia, że mamy ochotę wstawać i jechać do biura. Nie rezygnuj z marzeń. Jeśli kochasz motoryzację, zaaplikuj do TVN Turbo, a jeśli nie możesz żyć bez sportu to idealnym wyjściem wydaje się Eurosport. 

Historia naszej Talent Hero i Discovery pokazuje, że nie warto stawiać sobie ograniczeń. Mamy takie samo podejście, dlatego co roku łączymy ze sobą studentów i absolwentów z najlepszymi pracodawcami na rynku. Chcemy otwierać nowe możliwości także przed Tobą, dlatego zapraszamy Cię do udziału w tegorocznych targach pracy Talent Days! 

 

Zobacz też: