Czy kiedyś zastanawiałeś się, skąd właściwie wziął się ten zwyczaj przedstawiania swojego życia zawodowego na papierze? Kim był ten szalony geniusz, który wymyślił tę torturę aplikowania o pracę w formie CV?
Historia curriculum vitae jest dłuższa i bardziej fascynująca, niż mogłoby się wydawać. Nie jest to wynalazek XX wieku, ani nawet XIX. W tym artykule prześledzimy korzenie CV, poznamy wybitne osoby, które przyczyniły się do rozwoju tego dokumentu, a także dowiemy się, jak stało się ono niezbędnym elementem procesu rekrutacji.
Pochodzenie nazwy
Nazwa Curriculum Vitae wywodzi się z łacińskiego wyrażenia, które oznacza “bieg życia”. Jasno widać analogię w tworzeniu naszej kariery, zdobywaniu doświadczenia zawodowego, poszerzaniu kwalifikacji — po to, aby umieścić je w naszym życiorysie.
Czy CV jest potrzebne jedynie do aplikowania na oferty pracy? Przekonaj się!
Początki CV
Kiedyś CV było raczej dokumentem zawierającym podstawowe informacje na temat doświadczenia zawodowego i wykształcenia. Dziś curriculum vitae jest często bardziej rozbudowane, zawiera sekcje dotyczące osiągnięć, umiejętności miękkich oraz linki do profili społecznościowych i portfolio.
- 1482
Leonardo Da Vinci tworzy pierwsze CV. Do umiejętności i doświadczenia zalicza rzucanie kamieniami, tworzenie lekkich mostów oraz – w czasach pokoju – rzeźbę.
- 1500
Praktyka pisania CV rozwija się w wyniku podróżowania pracowników, którzy chcą przedstawić się lokalnemu lordowi.
- Lata 30. XX wieku
Wtedy CV to nic innego jak nieformalne, odręczne bazgroły robione podczas rozmów kwalifikacyjnych lub spotkań.
- 1937
Napoleon Hill publikuje „Myśl i bogać się”. Numer 6 w „krokach do sukcesu” zawiera opis tego, jak napisać najlepsze CV.
- Lata 50
Życiorysy stają się sformalizowane i są powszechnie oczekiwane podczas ubiegania się o pracę. Zazwyczaj obejmują one dane osobowe, takie jak wyznanie, stan cywilny i waga.
- Lata 60
Kandydaci zaczynają dodawać do swoich CV zainteresowania, tworząc pełniejszy obraz swojej osobowości.
- Lata 70
Firmy zaczynają produkować pierwsze edytory tekstu, zapewniając większą spójność treści w CV.
- 1984
Ukazuje się pierwszy poradnik poświęcony wyłącznie CV, zatytułowany “The Resume Kit” – Richard H. Beatty.
- 1998
Założenie firmy Google, bardziej usprawniło proces wyszukiwania pracy online i tym samym tworzenia CV.
- 2003
Uruchomienie LinkedIn, jako narzędzia internetowego do tworzenia sieci ofert pracy i rekomendacji, wpisało się nieodwracalnie w historię CV.
- 2007
M.in. dzięki YouTube, wideo CV stają się powszechne, a nawet wymagane w przypadku niektórych stanowisk.
Porównanie CV: kiedyś i dziś
W latach czterdziestych XX wieku, zanim udało się oczarować rekrutera zdjęciem profilowym na LinkedIn, przeciętne CV wyglądało bardziej jak prawo jazdy niż historia życia. Wzrost, waga, wiek i stan cywilny były kluczowymi faktami, które należało uwzględnić, prezentując się potencjalnym pracodawcom. Dwie dekady później pracodawcy zaczęli postrzegać kandydatów jako coś więcej niż tylko sumę ich części. Do mody weszło dodawanie do CV swoich hobby i zainteresowań.
Prawdziwy okres renesansu w historii CV nastąpił wraz z wynalezieniem sieci WWW i pierwszej przeglądarki internetowej na początku lat 90. XX wieku. Mniej więcej dwadzieścia lat temu załączanie CV do wiadomości e-mail stało się normą. Podobnie jak sprawdzanie skrzynki odbiorczej w nadziei na odpowiedź od rekrutera.
Nadal czekasz na odpowiedź? Nie zmarnuj tego czasu, wykorzystaj go w inny sposób!
Powstanie LinkedIn w 2003 r. zaczęło zmieniać sposób, w jaki integrujemy swoją tożsamość zawodową z mediami społecznościowymi. Nagle to, co wpisujesz w CV, można łatwo zweryfikować w internecie. Rekruterzy często zaglądają na publiczne profile kandydatów na prywatnych mediach społecznościowych, aby uzyskać pełniejszy obraz ich doświadczenia i umiejętności. Dlatego ważne jest dbanie o pozytywny wizerunek online.
Podsumowanie
CV — choć dawniej odbiegało od znanej nam formy — ma ponad 500 lat i nadal jest aktualne, ale wraz z pojawieniem się nowych platform pojawiają się zupełnie nowe sposoby prezentacji siebie i swoich doświadczeń. Mimo ciągłych zmian w wyglądzie i stylu, CV pozostaje kluczowym narzędziem, które pozwala potencjalnym pracodawcom cię poznać.
Podobnie jak Ty, CV przeszło długą drogę. Niech twój życiorys również odzwierciedla twój „bieg życia”.