Jak nasza Talent Hero dostała pracę w BNY Mellon?

Inspiracje

Talent Days to największe targi pracy i praktyk w Polsce. Co roku organizujemy je w kilku największych miastach Polski. Dzięki nim, tysiące studentów i absolwentów mogą spotkać się z TOPowymi pracodawcami na rynku, by odkryć swój Talent do kariery i zdobyć wymarzoną pracę.

Przybliżymy Wam historię Agnieszki, uczestniczki targów pracy Talent Days z 2020 roku. Podczas wydarzenia miała okazję bliżej poznać przedstawicieli BNY Mellon – międzynarodowej firmy inwestycyjnej, z którą stworzyła #perfectMATCH i gdzie pracuje do dzisiaj!

 

Jak to się zaczęło…

Talent Days: Cześć Agnieszka, dobrze Cię widzieć! Na sam początek – pozwól nam się lepiej poznać. Skąd jesteś? Ile masz lat? Może zdradzisz nam jakiś fun fact na swój temat?

Agnieszka: Cześć! Mam 28 lat, pochodzę z Kędzierzyna Koźla na Opolszczyźnie, ale już od 10 lat mieszkam we Wrocławiu. Fun fact? W podstawówce intensywnie chodziłam na basen, a mimo tego… do dziś nie potrafię pływać.

TD: Skąd dowiedziałaś się o targach Talent Days i dlaczego zdecydowałaś się wziąć w nich udział?

A: O targach pracy dowiedziałam się z Internetu. Brałam w nich udział w 2020 roku. Był to czas obostrzeń spowodowanych pandemią, więc całe wydarzenie odbywało się w formie online. Chciałam wówczas zmienić pracę – znaleźć inną, w międzynarodowym środowisku, z możliwością wykorzystania znajomości języka angielskiego. Wcześniej pracowałam tylko w polskich firmach. Brałam wtedy udział w kursie językowym i mignęła mi gdzieś przed oczami reklama promująca Talent Days.

TD: Brałaś udział w Talent Days, mając konkretny cel i sprecyzowane oczekiwania. Wiele osób decyduje się przyjść na targi pracy, ponieważ są one okazją na poznanie ciekawych pracodawców z wielu branż i rozeznanie w sytuacji na rynku pracy. W Twoim przypadku wyglądało to trochę inaczej. Szukałaś firmy z konkretnej branży czy może byłaś otwarta na coś nowego?

A: Interesowała mnie branża ekonomiczno-finansowa, ponieważ wcześniej już byłam z nią związana. 4 lata pracowałam w ubezpieczeniach. Z pewnością, byłam w pewien sposób ukierunkowana. Firmę BNY Mellon znałam już wcześniej ze słyszenia, ale nie robiłam dużego researchu przed spotkaniem. Wiedziałam, że jest to lider, jeśli chodzi o banki inwestycyjne na całym świecie. Chciałam dostać pracę w najlepszym możliwym miejscu, dlatego byłam zdeterminowana, żeby wypaść dobrze podczas pierwszej rozmowy.

TD: Czego przede wszystkim szukałaś u przyszłego pracodawcy? Na czym Ci zależało?

A: Przede wszystkim chciałam, żeby była to firma, która jest liderem w branży. Wiedziałam, że zapewni mi to rozwój i że będę mogła uczyć się od najlepszych – doświadczonych ekspertów. Drugim najważniejszym czynnikiem była dla mnie atmosfera panująca w firmie. Rozmowę rekrutacyjną odbyłam z moim potencjalnym (a teraz obecnym) managerem i jednym z analityków z zespołu, w którym teraz pracuję. Atmosfera podczas spotkania okazała się być świetna, więc wiedziałam, że zdobywając tę pracę, trafię w odpowiednie miejsce.

TD: Czy po rozmowie czułaś, że dostaniesz tę pracę?

A: Szczerze mówiąc myślałam, że nie. Spotkanie wspominam bardzo pozytywnie, chociaż oczywiście tego typu rozmowy zawsze są nieco stresujące. Nie czułam, żebym popełniła jakiś błąd, ale nie doceniałam się wystarczająco i sądziłam, że mam trochę za mało doświadczenia. Obawiałam się też, że barierą może być ukończony przeze mnie kierunek studiów, czyli filologia polska. Nie jest on związany z finansami, rachunkowością czy ekonomią, czyli tematami, wokół których miałaby się kręcić praca na tym stanowisku. Trzy dni po rozmowie rekrutacyjnej zadzwonił telefon z pozytywną decyzją i… byłam bardzo miło zaskoczona!

TD: A jak wyglądał proces rekrutacji? Pojawiły się jakieś trudne pytania?

A: Po złożeniu aplikacji, już następnego dnia otrzymałam telefon z działu rekrutacji z zaproszeniem na rozmowę. Dostałam też bardzo szczegółowego maila z wytycznymi – czego mogę się spodziewać na rozmowie i jak mogę się przygotować. Większość rozmowy to były pytania dotyczące pomysłów na rozwiązanie przykładowych sytuacji, z którymi można się spotkać na tym stanowisku. Wydaje mi się, że zarówno mój manager i ja, wychodzimy z podobnego założenia pewnych kwestii można się nauczyć bardzo szybko, a niezwykle ważna jest kultura pracy i przekonania.

TD: Jak poszło Ci zaaklimatyzowanie się w nowym zespole?

A: Bardzo dobrze, już od pierwszego dnia. Mój team okazał się bardzo wspierający. Mam wokół siebie specjalistów, do których mogę się odezwać z każdym pytaniem i problemem. Udało się osiągnąć ten wcześniej założony cel, czyli zdobyć pracę, gdzie atmosfera jest świetna i swobodna. Mogę liczyć nie tylko na mojego bezpośredniego przełożonego, ale też na innych managerów w naszym departamencie. To bardzo dużo ułatwia.

TD: Wrócę jeszcze do Twoich doświadczeń z udziału w Talent Days. Brałaś może udział w jakichś warsztatach lub innych dodatkowych aktywnościach czy przyszłaś na targi tylko i wyłącznie, żeby zaaplikować do BNY Mellon?

A: W warsztatach nie, natomiast wzięłam udział w krótkich rozmowach 1:1 z pracodawcami w ramach projektu Talent Match. Pozwoliło mi to zobaczyć, jak wygląda proces rekrutacyjny w dużych zagranicznych korporacjach. Pamiętam, że spodobała mi się platforma BNY Mellon do składania aplikacji. Było to dla mnie nowe, ponieważ wcześniej aplikowałam tylko do mniejszych, polskich firm, gdzie proces ten wyglądał inaczej.

TD: Jakie są Twoje kolejne cele zawodowe? Pytam zarówno o te krótkofalowe, jak i długofalowe. Czy masz jakieś konkretne plany na swoją ścieżkę zawodową?

A: Mam nadzieje, że raczej w krótszym niż dłuższym czasie uda mi się pogłębić tę wiedzę, którą już posiadam i którą zdobyłam, dzięki rocznej pracy w BNY Mellon. Myślę, że kolejny poziomi, czyli stanowisko seniorskie, jest już coraz bardziej w moim zasięgu. Mam nadzieję związać się na dłużej z firmą i być może rozwinąć się jeszcze w jakichś innych obszarach bankowości inwestycyjnej. Sky is the limit!

 

Wywiad z BNY Mellon

Spodobała Ci się historia naszej Talent Hero? Zmieńmy perspektywę i dowiedzmy się jak wyglądał udział w Talent Days z perspektywy firmy BNY Mellon!

 

TD: Dlaczego jako BNY Mellon wzięliście udział w targach Talent Days? Jaki był Wasz cel? Czy był to Wasz pierwszy raz na naszych targach pracy?

BNY Mellon: Jako firma poszukujemy zarówno osób bez większego doświadczenia jak i kandydatów z 1-3 letnim stażem. Uczestnicząc w targach pracy mamy możliwość dotarcia do osób, które dopiero szukają swojej ścieżki kariery, chcą się przebranżowić bądź poszerzyć swoje aktualne doświadczenie, co świetnie pokrywa się z naszym różnorodnym zapotrzebowaniem. Spotkania twarzą w twarz to najlepszy sposób nawiązania relacji i wyłowienia najbardziej obiecujących kandydatów. Na stanowisku prezentujemy aktualnie otwarte role oraz opowiadamy o procesie rekrutacyjnym i charakterze pracy w naszej firmie.

TD: Jakich osób / Talentów szukaliście na Talent Days? Na jakie stanowiska?

BNY Mellon: Poszukujemy przede wszystkim osób zmotywowanych, chcących się uczyć i potrafiących komunikować się w języku angielskim. Razem z BNY Mellon kandydaci mogą rozwijać się w szeroko pojętych obszarach finansowych, m.in. w inwestycjach, działach operacyjnych, a także w działach IT i zarządzania projektami. Aplikując do nas możesz poszerzyć swoje doświadczenie i kompetencje – poczynając od staży, ról juniorskich, przez specjalistyczne i na eksperckich kończąc.

TD: A cechy lub skille, których wypatrujecie u wymarzonych kandydatów/ek to…?

BNY Mellon: Jeśli mowa o idealnym kandydacie, to do wcześniej wymienionych cech, czyli motywacji, chęci do nauki i znajomości języka angielskiego, dodalibyśmy tylko wiedzę z zakresu finansów, inwestycji i instrumentów finansowych.

TD: Dlaczego postawiliście akurat na Agnieszkę?

BNY Mellon: Agnieszka jest właśnie przykładem idealnej kandydatki! Po krótkiej rozmowie z Agnieszką było już jasne, że jest niezwykle zmotywowana, skupiona, zorientowana na cel i chętna, by się uczyć, dokształcać i rozwijać. Jako, że takich właśnie ludzi szukamy, to chcieliśmy, żeby rozwijać swoje skrzydła (i karierę) mogła akurat u nas!

TD: Czy macie jakieś rady dotyczące kariery i udziału w procesach rekrutacyjnych, którymi moglibyście się podzielić z naszymi młodymi Talentami – osobami rozpoczynającymi swoją drogę zawodową?

BNY Mellon: Mamy trzy rady dla wszystkich kandydatów rozpoczynających karierę. Pierwsza to: napisz czytelne CV w języku angielskim. Druga: przygotuj się na rozmowę – dowiedz się czegoś o firmie oraz o stanowisku, na które aplikujesz. I ostatnia – zaprezentuj się! Rozmowa to świetna okazja, by opowiedzieć o swoim doświadczeniu i umiejętnościach. Podziel się tym, czego się nauczyłeś/aś, jakie są Twoje cele i co Cię motywuje. Każda rozmowa rekrutacyjna jest wartością dodaną do naszego doświadczenia, nawet ta nie do końca nieudana.

 

Daj się… zeswatać! Zawodowo!

Choć ten sukces to zasługa przede wszystkim Agnieszki i firmy BNY Mellon, to przypisujemy sobie rolę ich… swatki. W końcu do ich spotkania doszło w ramach projektu Talent Match, czyli karierowych “randek” między kandydatami a ich potencjalnymi pracodawcami, które organizujemy podczas targów pracy Talent Days (i nie tylko!).

Nie pozwól, by Twój Talent się marnował. Ty też możesz wziąć udział w Talent Days i dostać pracę, o której marzysz!

Zobacz też: